یک تیم کارشناسی در صنعت هوانوردی موفق شدند نرم افزاری در راستای توزیع بار به صورت بهینه در هواپیما را تولید کنند.

علی تیماج‌چی مدیر این پروژه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس هوایی تین‌نیوز در رابطه با تولید نرم‌افزار (WEIGHT&BALANCE) توضیح داد: این تیم از حدود ۳ سال قبل شروع به انجام مطالعات در حوزه صنعت هوایی کرد و در طول این چند سال با نیازسنجی که صورت گرفت مشخص شد نرم‌افزاری به نام نرم افزار کنترل و پذیرش مسافر (dcs) در شرکت‌های هواپیمایی کشور برای بهبود ارائه خدمات آنان و همچنین راحتی و آسایش مسافران بسیار ضروری است.

وی در همین رابطه ادامه داد: در طی فرآیند طراحی و توسعه این محصول مشخص شد که ماژول دیگری به نام WEIGHT&BALANCE نیز مورد نیاز شرکت های هواپیمایی است. وظیفه این نرم‌افزار توزیع بار به صورت بهینه در هواپیما است که موجب می شود گشتاور حاصل از بارها در محدوده ایمن برای انجام پرواز قرار گیرد.

122

وی در همین رابطه ادامه داد: در آغاز کار متوجه شدیم برای تولید این نرم‌افزار باید یکسری مطالعه دقیق و بروز در خصوص استاندارها و قوانین بین‌الملی کسب کنیم که در همین راستا فاز مطالعاتی آن حدود یک سال به طول انجامید. در این مرحله از نظرات کارشناسان این حوزه و مختصصین شاغل در واحد لود کنترل شرکت های هواپیمایی استفاده شد تا به فرمول و قاعده‌ای جامع برای کنترل توزیع بار برای انواع مختلف هواپیما استفاده می شود دست پیاده کنیم.

تیماچ‌چی با اشاره به اینکه برنامه‌نویسی این پروژه با یک تیم ۱۴ نفره از نخبگان دانشگاه‌های مطرح کشور آغاز شد، بیان کرد: در حال حاضر گشتاور بارها، مسافران و … در بسیاری از فرودگاه‌ها به طور دستی محاسبه می‌شود که ما با این نرم‌افزار به طور دقیق محل مرکز ثقل هواپیما و توزیع بهینه بار در انبارهای هواپیما را به طور دقیق محاسبه خواهیم کرد، همچنین به کمک این نرم‌افزار load sheet را مطابق استاندارد انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (یاتا) تولید خواهیم کرد.

طبق گفته‌ وی؛ ایمنی پرواز استفاده حداکثری از ظرفیت حمل بار هواپیما و همچینین صرف‌جویی در مصرف سوخت آن از جمله مزیت‌های این نرم افزار در صنعت حمل‌ونقل هوایی است.

منبع: تین نیوز