شهر اسرارآمیز ماچوپیچو Machu Picchu

 ماچوپیچو

شاید تا کنون نام ماچوپیچو را در فیلم ها یا انیمیشن هایی با تم ماجراجویی شنیده باشید.ماچو پیچو یا ماچو پیکچو به انگلیسی: (Machu Picchu) که شهر گمشده اینکاها نیز نامیده می شود، ارگی است باستانی با قدمتی ۶۰۰ ساله و دیوارهایی سنگی که در دره اوروباما و در ارتفاعات ۲۴۰۰ متری آند بر دامنه کوهی مرتفع در کشور دیدنی پرو واقع شده است. این ارگ تاریخی که یادگاری بسیار گران‌بها از شکوه و عظمت تمدن و امپراتوری اینکاها بشمار می رود، به علت قرار گرفتن در موقعیت مکانی خاص و استتار در مکانی مرتفع و کوهستانی، قرن ها از نظرها پنهان بوده و در نتیجه از ویرانی های ناشی از جنگ محفوظ مانده است. این مکان باستانی از هزاران سازه سنگی تشکیل شده و به دلیل برخورداری از معماری منحصربه‌فرد و ارزش تاریخی بسیار زیاد، به یکی از پربازدیدترین جاذبه های تاریخی و عجایب هفتگانه جهان مبدل گشته است و هر ساله چیزی بیش از یک میلیون گردشگر را میزبانی می کند.

 به جرئت باید گفت که هیچ مکانی جز ماچو پیچو برای آگاهی از غنای فرهنگی اینکاها و آشنایی با تاریخ بلندبالای این قوم اسرارآمیز در جهان وجود ندارد.
مناظر اطراف ماچو پیچو چنان تماشایی و مسحورکننده است که خود به تنهایی می تواند دلیلی موجه برای بازدید از ماچو پیچو باشد.
ماچو پیچو از معماری منحصربه‌فرد و بسیار دیدنی برخوردار بوده و از سنگ هایی صاف و صیقلی که بسیار دقیق برش خورده و روی یکدیگر چیدمان گردیده اند، تشکیل گشته است.
مکانی بسیار مناسب برای طبیعت گردی، کمپ زنی و ماجراجویی انفرادی و دسته جمعی به حساب می آید.
شاید ندانید اما ماچو پیچو و تمام چیزی که این شهر ویران شده برجای مانده است، در معرض فرسایش شدید باد و باران قرار دارد و ممکن است به‌زودی محدودیت هایی به منظور جلوگیری از نابودی کامل این بنای ارزشمند، برای گردشگرانی که در آینده از این مکان بازدید می کنند، اعمال گردد و شانس بازدید از این جاذبه شگفت انگیز برای همیشه از دست برود.

 

خصوصیات منحصربه‌فرد ماچو پیچو

ماچو پیچو با آن دیوارهای سنگی و پلکان ها و سازه های شگفت انگیزش چنان یکپارچه با طبیعت تماشایی جنگل های انبوه و سرسبز گرمسیری دامنه های شرقی کوه های آند ادغام شده که گویی تار و پودشان از همان بدو آفرینش با یکدیگر تنیده شده اند. سنگ کاری های ماهرانه و یک دست سازه ها، کرت بندی های هندسی و پلکانی مزارع کشاورزی و سیستم آب رسانی هوشمندانه و شگرفی که آب را به شکلی یکنواخت و مساوی به تمام مزارع اطراف شهر منتقل می کند، همگی گواه از سطح بسیار بالای دانش و درایت ساکنان سابق این منطقه دارد. معماری ساختمان مرکزی این مکان، خود نمونه بارزی از مهارت انکارناپذیر کارگران بنایی است که بدون استفاده از ملات و سیمان، سنگ هایی بزرگ را به شکلی دقیق برش داده و به گونه ای روی یکدیگر چیده اند که امروز پس از گذشت قرن ها، هنوز استوار و پابرجا مانده اند.

 

دیدنی های ماچو پیچو

از آنجایی که اسپانیایی ها موفق نشدند در جنگ با اینکاها به این مکان دسترسی پیدا کنند، کاخ ها، معابد، ساختمان ها و خانه های موجود در ماچو پیچو در شرایط بسیار مطلوبی بسر می برند و بدون هیچ گزندی از ویرانی های ناشی از جنگ، دست نخورده برجای مانده اند. بنابراین گردشگرانی که به اماکن تاریخی علاقه دارند و به این مکان سفر می کنند، از وفور دیدنی های ماچو پیچو به وجد خواهد آمد. جدا از سازه های باستانی این شهر اسرارآمیز، آب و هوای بسیار مطبوع و فضای دل انگیز و دوست داشتنی ماچو پیچو هر گردشگری را مجذوب خود خواهد ساخت. منظره شگفت انگیز دره سرسبزی که با نوای لالایی گوش نواز رودخانه یوروباما به خوابی عمیق فرو رفته است، چنان رویاگونه و روحانی به نظر می رسد که هر گردشگری را به این فکر وا می‌دارد که شاید زمین همان بهشتی بوده که وعده داده شده است. اماکن جذاب و تماشایی در ماچو پیچو فراوان‌اند،  از جاذبه های این شهر شگفت انگیز،که زبانزد خاص و عام است که عبارتند از

سنگ اینتیهواتانا: این ستون حکاکی شده که برفراز سنگی مربعی شکل افراشته گردیده است، بر سلطه اینکاها بر دانش ستاره شناسی و نجوم دلالت دارد. اینتیهواتانا در لغت به معنای گره‌گاه خورشید است. به باور اینکاها، خورشید در ساعت دوازده ظهر روز بیست و یکم ماه مارس، بدون اینکه هیچ سایه ای از خود برجای گذارد، برفراز ستون اینتیهواتانا قرار می گیرد و به‌اصطلاح با صخره گره می خورد. اینکاها از این سازه برای تعیین ساعت، روز، ماه و سال استفاده می کردند و زمان را بر اساس موقعیت مکانی خورشید تشخیص می دادند.
مقبره سلطنتی: این ساختمان که به غاری مرموز شباهت دارد، برای برگزاری آئین های مذهبی اینکاها بکار می رفته است. گفته می شود که بیش از صد اسکلت انسان در این مکان یافت گردیده و وجود حمام هایی سنتی که با آب قنات تغذیه می شوند، در بخش غربی این مقبره بر این امر دلالت می کند که مراسم تدفین افراد نیز در این مکان برگزار می گشته است

 

 

برای بازدید از ماچو پیچو در چه مکانی باید اقامت کنیم؟

 ارتفاع بسیار بالای شهر (3500متری از سطح دریا) می‌تواند سبب ایجاد تغییرات و مشکلاتی در بدن‌تان شود. بهتر است پیش‌از بازدید از بقایای شهر باستانی، یک یا دو شب را در شهرهای نزدیک با ارتفاعی نسبتا پایین سپری کنید و سپس به سمت ماچو پیچو حرکت کنید. این موضوع سبب کاسته شدن احساسات ناخوشایند و سردردهای معمول خواهد شد ماچو پیچو سنکچوئری لاج (Machu Picchu Sanctuary Lodge) تنها اقامتگاهی است که در فاصله چند متری مدخل ماچو پیچو قرار دارد و اقامت در آن از صرف وقت و هزینه برای رفت و برگشت به ماچو پیچو جلوگیری خواهد کرد. اگر قصد دارید در مکانی دورتر از ماچو پیچو اقامت کنید، شهر آگواس کالینتس برای اقامت بسیار مناسب است، چراکه گزینه های اقامتی فراوانی را در اختیار شما قرار خواهد داد.
 

فصل مناسب برای بازدید از ماچو پیچو چه زمانی است؟

چنانچه قصد داشته باشید در هوایی مطبوع  از ماچو پیچو بازدید کنید، باید زمانی بین ماه های جولای و اکتبر را برای سفر به ماچو پیچو برگزینید. البته باید توجه داشته باشید که ماچو پیچو در این زمان از سال در شلوغ ترین وضعیت خود قرار دارد و هرروز میزبان حضور انبوهی از گردشگران است. خلوت ترین زمان سال برای بازدید از ماچو پیچو، زمانی بین ماه های نوامبر تا مارس است. در این زمان به دلیل افزایش رطوبت هوا و بارندگی، مسیر پیاده گردی ماچو پیچو لغزنده و دشوار خواهد گشت و صعود به این مکان به کاری بسیار چالش برانگیز مبدل خواهد شد..

قاره

  • امریکا

به دنبال

  • شهرگردی

  • جنگل

  • ماجراجویانه

به سبک

  • تاریخی و فرهنگی

  • استراحت و ریلکسی

کشور

  • آمریکا